Paskelbta

Leopardinis Gekonas

Leopardiniai gekonai Jungtinėse Amerikos Valstijose nelaisvėje laikomi daugiau nei trisdešimt metų ir yra viena populiariausių roplių rūšių. Išvydus Leopardinį gekoną, nesunku suprasti, kodėl šie švelnaus būdo ir
įspūdingo grožio gekonai užkariavo roplių augintojų širdis visame pasaulyje.

Populiarios rūšys: Leopardiniai gekonai turi penkis gerai žinomus porūšius, visi porūšiai turi skirtingus pavadinimus. Taip yra todėl, kad iki 1970-ųjų porūšiai neegzistavo, kiek vėliau 1980-aisiais, taksonomai pradėjo roplius skirstyti į porūšius. Porūšiai, kurie turi vienodą pavadinimą: Leopardinis gekonas (Eublepharis macularius), Afganistano Leopardinis gekonas (Eublepharis m. Afghanicus). Porūšiai, kurie neturi vienodo pavadinimo: Eublepharis m. smithi, Eublepharis m. fasciolatus, ir
Eublepharis m. montanus. Afganistano Leopardinis gekonas (Eublepharis m. Afghanicus) buvo atrastas 1976-aisiais, jie gerokai mažesni už kitas Leopardinio gekono rūšis. Afganistano Leopardiniai gekonai, kilę iš Pietryčių Afganistano, netoli Kabulo upės. Jų gyvenamoji zona tęsiasi iki Hindikušo kalnų. Šie gekonai mažesni, plonesni, priešingai nei kitų Leopardinių gekonų, šių gekonų uodegoje beveik nėra riebalų. Afganistano
Leopardinių gekonų odą puošia dryžius primenantis raštas.
Eublepharis m. Fasciolatus buvo atrastas 1864-aisiais. Kitas porūšis – Eublepharis m. Montanus atrastas 1976-aisiais, Pakistane. Šie gekonai nedideli, jų išvaizda primena Afganistano Leopardinio gekono. Eublepharis m. Montanus oda dryžuota, pilkos spalvos, odos raštas nepanašus į įprastą Leopardinio gekono. Šie gekonai turi savitą žymę – mėlynos spalvos dryžį, kuris tęsiasi nuo akies iki akies.

Vidutinis Leopardinio gekono dydis: Vidutinis Leopardinio gekono jauniklio ilgis yra 8 – 10 centimetrų, matuojant nuo nosies iki uodegos.
Leopardiniai gekonai yra vidutinio dydžio gyvūnai, priklausomai nuo porūšio, jų svoris gali svyruoti nuo 45 iki 65 gramų. Patelių ilgis gali siekti nuo 18 iki 20 centimetrų, patinų: 20 – 25 centimetrų. Patinai, kurie kilę iš ypač didelių gekonų gali užaugti iki 30 centimetrų, tokių gekonų svoris gali siekti net 160 gramų.

Leopardinio gekono gyvenimo trukmė: Lyginant su kitais ropliais, Leopardinių gekonų gyvenimo trukmė ilga nuo 6 iki 10 metų. Kai kurių porūšių patinai išgyvena iki 10, kartais net 20 metų. Vienas patinas išgyveno net iki 27 ½ metų.

Leopardinio gekono išvaizda:  Leopardiniai gekonai išsiskiria iš kitų gekonų, nes gali judinti akių vokus. Tiesą sakant, tai vienintelė gekonų rūšis, kuri turi akių vokus. Kitos gekonų rūšys turi skaidrią membraną, kuri saugo akis. Leopardiniai gekonai išsiskiria putlia uodega ir plačia galva. Leopardiniai gekonai yra didžiausia gekonų rūšis. Laisvėje sutinkami gekonai pasižymi tamsiomis spalvomis, tuo tarpu nelaisvėje auginami
Leopardiniai gekonai yra spalvingesni, odos raštas įvairesnis. Leopardinių gekonų nugara nelygi, o papilvė glotni. Paprastai šių gekonų oda būna padengta dėmėmis arba horizantaliomis juostomis

Dėmės, dryžiai ir Leopardinio gekono raštas: Šie gekonai yra populiarūs naminiai augintiniai ir nelaisvėje veisiami ilgą laiką, todėl norintys laikyti šiuos gekonus turi platų spalvų ir raštų pasirinkimą. Populiariausi spalvų ir raštų deriniai: albinosas Leopardinis gekonas, mandarininis Leopardinis gekonas.

Leopardinio gekono priežiūros sudėtingumas:  Dėl šių gekonų ramios prigimties ir palyginti nesudėtingos priežiūros, Leopardiniai gekonai yra puikus pasirinkimas pradedantiesiems roplių augintojams. Svarbu žinoti, kad šiems gekonams reikės ilgalaikės priežiūros, nes auginami nelaisvėje gyvena dešimtmečiu ilgiau nei laisvėje. Leopardinius gekonus būtina pratinti prie žmogaus prisilietimo. Dažnai to daryti nerekomenduojama, dėl
galimo patirti streso. Leopardinių gekonų elgesys švelnus, tačiau jie gali įkąsti jei jaučia pavojų ar serga.

Leopardinio gekono maitinimas: Laisvėje Leopardiniai gekonai maitinasi vabzdžiais, ėda beveik viską kas juda priešais. Jie neėda augalų ir daržovių, todėl nesivarginkite siūlyti tokio maisto. Daugelis Leopardinių gekonų neėda negyvų vabzdžių, todėl prieš perkant šią rūšį, reikia įsitikinti, kad turėsite patikimą gyvo maisto šaltinį.Šerkite savo gekoną vėlai dieną arba anksti vakare, kad atkartotumėte natūralius maitinimosi įpročius. Reikai žinoti, kad visi gekonai turi skirtingus maitinimosi įpročius, todėl idealios maitinimo rutinos nėra.

Leopardinio gekono jauniklius reikia maitinti kiekvieną dieną, o suaugusius kas keletą, maitinti reiktų tiek, kiek jie geba suryti per 15 – 20 minučių. Maitinant gekoną, reikia laikytis vienos taisyklės – šių gekonų negalima maitinti maistu, kuris yra didesnis nei tarpas tarp jų akių, tokio maisto šie gekonai tinkamai nesuvirškina.

Jauniklius galima maitinti svirpliais, kurie yra 6 milimetrų ilgio, kiek paaugę jaunikliai gali suryti 10 milimetrų svirplius, suaugę Leopardiniai gekonai gali suryti suaugusius svirplius.

Augant, Leopardiniai gekonai keičia maitinimosi įpročius, todėl vieną dieną svirpliai jiems gali patikti, kitą ne. Norint to išvengti, reikia išlaikyti mitybos įvairovę, naudokite: įvairius svirplius, milčiaus bei zoofobusų lervas, tarakonus, šilkaverpius ir kitus vabzdžius.


Nemaitinkite gekono vabzdžiais, kurie švyti, cheminės medžiagos dėl kurių jie švyti yra labai toksiškos gekonams. Taip pat negalima gekonų maitinti vabzdžiais, kuriuos sugavote patys. Laukiniai vabzdžiai gali turėti parazitų arba buvo paveikti pesticidų. Maistą savo gekonams pirkite tik iš patikimo tiekėjo, su gera reputacija.


Įsitikinkite, kad svirpliai, kuriais maitinsite savo gekoną buvo maitinami tinkamai. Jei svirpliai buvo maitinami netinkamai, jie bus prastas maisto šaltinis jūsų gekonui. Prieš maitinant gekoną svirpliais, jie turi būti „prikimšti“, tai reiškia, kad svirplius reikia maitinti maistingais produktais, taip visos reikalingos medžiagos bus perduotos jūsų gekonui. Taip pat svirplius apibarstykite kalcio papildais.

Dažnai pasitaikančios Leopardinio gekono sveikatos problemos:
Nelaisvėje gimę gekonai neneša ligų, kurias gali perduoti žmonėms, kadangi gekonai kilę iš sausos aplinkos, jie nebūna salmonelių nešiotojais. Kaip bebūtų, tačiau yra keletas ligų, kuriomis gali sirgti jūsų augintinis.

Mitybos ir metabolizmo sutrikimai: Metabolinė kaulų liga gali būti ypač rimta, kartais net mirtina liga jūsų augintiniui, ligą sukelia kalcio ir vitamino D3 trūkumas. Šie vitaminai svarbūs kaulų vystymuisi. Gekonai sergantys šia liga būna silpni, turi deformuotas galūnes, stuburą, kaulai tampa netvirti, prasideda drebulys ir traukuliai, atsiranda apetito stoka. Ligos simptomus pastebėjus anksti, su tinkama veterinaro priežiūra gekonai gali pasveikti.

Infekcinės ligos ir parazitai: Gastroenteritas liga, kurią sukelia bakterijos ar pirmuonys, gekonai sergantys šia liga viduriuoja ar tuštinasi su krauju. Šiai ligai taip pat būdinga, suplonėjusi uodega, svorio praradimas, prastai virškinamas maistas. Gastroenteritas labai užkrečiama liga, todėl vos pastebėjus vieną iš simptomų būtina apsilankyti pas veterinarą. Negydoma ši liga gali būti mirtina.

Odos keitimo komplikacijos: Senos odos keitimo problemos atsiranda dėl netinkamos mitybos, prastos sveikatos ir drėgmės trūkumo. Oda, kuri netinkamai pasikeitė, atrodys lyg sausos dėmės ant gekono galvos, šonkaulių, akių ir uodegos. Negydant šios ligos ji gali sukelti akių problemas, apsunkina vaikščiojimą, infekcijas. Jei jūsų augintinio
regėjimas bus sutrikęs, jis neeiškos maisto ir greitai išseks.

Kvėpavimo takų infekcijos: Plaučiu uždegimas yra pavojinga kvėpavimo takų infekcija, kurią sukelia bakterijos. Leopardiniai gekonai gali sirgti plaučių uždegimu, jei jų laikymo vieta bus drėgna ir vėsi. Susirgus plaučių uždegimu gekonui sunku kvėpuoti, aplink šnerves matomos gleivės. Pamačius šiuos simptomus anksti, laikymo vietoje reikia padidinti temperatūrą iki 30 °C, taip pat gali prireikti veterinaro pagalbos.

Leopardinio gekono elgesys: Leopardiniai gekonai yra vieni iš judriausių roplių, kuriuos galite laikyti kaip augintinį. Jaunikliams išalkus, jie jums apie tai leis sužinoti savo balsu. Jie taip pat demonstruoja įdomų elgesį – mojuoja uodega. Uodegos mojavimas priekin ir atgal rodo, kad gekonas jaučiasi nesaugiai. Jei pastebėjote, kad gekonai taip elgiasi tarpusavyje, nedelsiant juos atskirkite.

Gekonai geba barškinti uodegą, panašiai kaip gyvatės Barškuolės. Leopardiniai gekonai taip elgiasi, kai
susijaudina. Tokį elgesį galima pamatyti, kai šie gekonai medžioja ar poruojasi.Kaip ir daugelis driežų rūšių, Leopardiniai gekonai gali atsikratyti uodega, kai jaučia pavojų. Tai vienas iš gynybos būdų, vadinamas savaimine amputacija. Pamesta uodega trūkščioja, kad išblaškytų plėšrūną,

Kaip ir daugelis driežų rūšių, Leopardiniai gekonai gali atsikratyti uodega, kai jaučia pavojų. Tai vienas iš gynybos būdų, vadinamas savaimine amputacija. Pamesta uodega trūkščioja, kad išblaškytų plėšrūną,tuo tarpu gekonas skubiai pabėga. Uodega atauga, tačiau nebeatrodo kaip jos irmtakė. Uodegos gekonai atsikrato ir kitais atvejais: sergant, patiriant stresą, šiurkštaus šeimininko elgesio.


Leopardiniai gekonai uodegoje kaupia riebalus, praėjus grėsmei, gekonai grįžta į vietą, kur atsikratė uodega, kad ją suėstų ir taip susigrąžintų prarastus riebalus. Pastebėta atvejų, kai driežai kanda vienas kitam į uodegą, privertus ją pamesti, uodegą suėda. Pastebėjus tokį elgesį būtina atskirti gekonus.

Akvariumas, terariumas: Tinkamas terariumas yra labai svarbi įrangos dalis. Leopardiniai gekonai mėgsta ilgus, negilius, stiklinius aptvarus, kurių viršus būtų iš vielos tinklo, kad galėtų prasiskverbti šviesa ir ventiliacija. Aptvarai iš vielos gekonams nėra tinkami, nes jie gali susižeisti. Vienam Leopardiniam gekonui rekomenduojamas narvo dydis – 40 litrų. Porai šių gekonų reikės 55 litrų narvo, o trims ar keturiems 75 litrų narvo.


Danga terariume negali būti šiurkšti ar dirginanti. Smėlis visada buvo laikomas geriausiu pasirinkimu, tačiau per 10 metų nuomonė pasikeitė. Kai kurie augintojai naudoja keramikos plyteles, laikraščius, dirbtinių durpių dangą ar popierinius rankšluoščius. Leopardiniai gekonai pasirinks vieną kampą aptvare, kuriame tuštinsis.


Jei nuspręsite naudoti smėlį, tačiau pastebėjote, kad jūsų gekonas jį ėda ar išmatose pamatysite smėlio likučius, būtinai pakeiskite substratą. Pasirinkite tokį substratą, kurį būtų lengva valyti ir pakeisti, pagamintą iš medžiagos, kuri nekelia dulkių. Dulkės kenkia gekono kvėpavimo sistemai ir gali sukelti sveikatos problemų, todėl venkite kedro, pušies, kietmedžio drožlių, kačių kraiko, pjuvenų.


Kiekviename aptvare turi būti trys pagrindinės vietos: šildymosi, slėpimosi ir žaidimų. Jei nuspręsite naudoti įvairias dekoracijas, naudokite tokias, kurios primena gekonų natūralią buveinę. Galite naudoti įvairius akmenis, medį, dirbtinius augalus, kad sukurtumėte aplinką, kurioje jūsų gekonas galės žaisti, laipioti ar slėptis. Kiekvienam gekonui reikia bent dviejų vietų, kuriose jie galėtų pasislėpti, vietoje, kur gekonai šildosi reikia naudoti švelnius ir glotnius akmenis. Kuo daugiau gekonų turėsite, tuo didesnė
vieta šildytis turi būti jūsų narve.

Nenaudokite šiurkščių, aštriais kampais akmenų, į kuriuos trindamasis gekonas gali susižeisti.Nenaudokite medžio, kuris turi daug sakų – pušies ar kedro, sakai Leopardiniams gekonams kenksmingi. Galiausiai, nepamirškite įdėti indelio su vandeniu.

Apšvietimas: Apšvietimas turi atkartoti natūralų šviesos ciklą, prie kurio gekonas įpratęs, priešingai, gekonas gali jausti stresą. Leopardiniai gekonai nemėgsta ryškios šviesos, todėl UV lemputės jiems nebūtinos, tiesą sakant,
jos gali pakenkti jūsų gekonui. Juodos ar raudonos kaitrinės lemputės bus tinkamiausias apšvietimo pasirinkimas.


Vasarą šviesa turi šviesti 14 valandų, kitas 10 valandų turi vyrauti tamsa. Žiemos metu šviesa turi šviesti 12 valandų, o 12 valandų turi būti tamsu. Automatiniai laikmačiai gali padėti išlaikyti tinkamus fotoperiodus.

Drėgmė: Tinkamas drėgmės lygis yra būtinas, kad gekonas galėtų nertis iš odos. Per didelė drėgmė gali sukelti kvėpavimo takų, odos problemas. Tinkamiausias drėgmės lygis – 40%.


Kad lengviau išsinertų iš odos, Leopardiniams gekonams reikia „drėgnos dėžutės“. Viena gekono buveinių turi būti drėgna, tam galite naudoti: durpių samanas ar drėgną dirvožemį.

Kasdienė priežiūra: Norint, kad jūsų augintinis išliktų sveikas, terariume būtina palaikyti švarą. Kiekvieną dieną reikia pašalinti išmatas, negyvus vabzdžius, odos gabalėlius. Jei terariume pastebėjote daiktą su išmatų
žymėmis, iš kart jį nuvalykite. Valykite ir dezinfekuokite vandens indus.

Terariumą valyti ir dezinfekuoti reikia kartą per savaitę. Jei nesate įsitikinę, kuriuos valiklius naudoti, pasikonsultuokite su veterinaru.


Terariumą valykite temstant arba anksti ryte. Tokiu metu jūsų gekonas miegos, todėl išvengsite nereikalingo streso.

Leopardinio gekono aplinka: Leopardinių gekonų vietinė rūšis yra: Pietryčių Afganistane, Vakarų Indijoje, Pakistane, Irane ir Irake.
Daugelis gekonų, skirtų prekybai kilo iš Pakistano.

Leopardiniai gekonai gyvena tiek dykumose, tiek pievose, kur savo dienas leidžia lakstydami dykuma ir besislėpdami įvairiuose krūmuose. Nelaisvėje auginami gekonai aktyvūs būna visus metus, priešingai, nei laisvėje gyvenantys gekonai, šaltais žiemos mėnesiais jie miega žiemos miegu.

Kad priprastų prie jūsų prisilietimo, kartas nuo karto paimkite savo gekoną į rankas. Dažnai to daryti nereiktų, dėl galimo jiems sukelti streso. Leopardiniai gekonai gana ramūs, tačiau pajautę pavojų jie gali įkąsti.


Laukiniai Leopardiniai gekonai yra vienišiai, didžiąją laiko dalį praleidžia urvuose. Maitinasi auštant arba temstant, kai dykumos temperatūra būna palanki. Išskirtinė šių gekonų savybė – riebalų kaupimas uodegoje, padaro šiuos gekonus labai ištverminga rūšimi.